Понеделник
Вторник
Сряда
Четвъртък
Петък
Събота
Неделя
Асоциация за развъждане на черношарената порода в България, развива дейността си с развитие и утвърждаване на постиженията на науката, техниката и технологиите в областта на селекцията и репродукцията в животновъдството и по – специално в развъжданвето на черношарената порода.
Чрез повишаване на генетичния потенциал на черношарената порода говеда в България, гарантира породната чистота на черношарената порода говеда.
Асоциация за развъждане на черношарената порода в България популяризира постиженията и възможностите на черношарената порода и млечното говедовъдство в страната и чужбина. Участва в развитие на млечното говедовъдство, подобряване качеството на продукцията, защита и контрол на произхода и автентичността на породата. Българско черношарено говедо е българска порода говеда с предназначение добив на мляко.
Породата е разпространена в стопанства в селища, намиращи в цялата страна. Към 2008 г. броят на представителите на породата е бил около 231 490 индивида. Това е най-разпространената порода говеда в България и в момента представлява 70% от популацията на говеда в страната (при 83% през 1989 г.).
Българското черношарено говедо е създадено чрез поглъщателно кръстосване на местни крави от породите Българско кафяво, Българско червено и Българско сименталско с черношарени бици от европейски и американски произход. Основния масив от черношарени говеда е внесен в страната в периода 1955 – 1982 г. Внесени са животни от Дания, Швеция, Нидерландия, Германия, СССР, Великобритания, Италия, Полша, САЩ, Канада, Израел и Франция. Породата е утвърдена през 1990 г.
Говедата са с характерен черно-бял цвят. Образуват се големи или по-малки разнообразни по форма петна без постоянно положение. Кожата е нежна и тънка с гънки по шията. Главата е дълга, тясна, суха и благородна. Шията е тънка и дълга. Коремът е обемист, а хълбоците големи. Крайниците са тънки и сухи, нормално поставени.
Вимето е голямо с предимно чашковидна форма. Млечните вени са силно развити, а млечните кладенчета са големи.
Кравите са с тегло 500 – 700 kg, а биците 800 – 1200 kg. Средната млечност за лактация е 4980 l. Маслеността на млякото е 3,8%.
Асоциация за развъждане на черношарената порода в България препоръчва прилагането на най-подходящия подбор за осъщесвяване на целите по чл. 9 като изготвя и организира изпълнението на индивидуалните и групови случни планове, съобразно селекционната програма. Подпомага производството, вноса и износа на висококачествен генетичен материал – животни, семенна течност, яйцеклетки и ембриони.
Асоциация за развъждане на черношарената порода България Черношарена порода България Развъждане на черношарена порода Черношарена порода говедa Развъждане на животни България Генетика на черношарената порода Чистопородни черношарени говеда Селскостопанска асоциация България Черношарени говеда за разплод Подобряване на черношарена порода